Leczenie

Czy grozi nam wieczna młodość?

Ludzie od zawsze pragnęli zachować wieczną młodość. Z literatury znamy wiele przykładów mówiących o zainteresowaniu tym problemem, oraz o pracach nad stworzeniem eliksiru wiecznej młodości. Wielu uczonych od lat pracuje i poszukuje recepty na długowieczność. Ostatnio w mediach ukazała się informacja jakoby hiszpańscy naukowcy byli już blisko wiedzy, w jaki sposób można osiągnąć długowieczność. Podobno wiedzą oni jak można opóźnić starzenie się DNA. Niedawno artykuł na ten temat ukazał się w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej.

Hiszpańscy uczeni, którzy prowadzą wyżej wymienione badania, opublikowali swoje dotychczasowe wyniki na łamach Molecular Medicine (EMBO). Naukowcy przeprowadzali badania na myszach laboratoryjnych. Wstrzykiwali do ich organizmu wirus, którego geny zostały zamienione na te produkujące telomerazę (enzym odpowiedzialny za odbudowę telomerów). Dla wyjaśnienia telomer jest częścią chromosomu znajdującą się na końcu. Każdy podział komórki zmniejsza telomery, które stają się coraz krótsze. W konsekwencji komórka nie może się już dzielić i w ten sposób rozpoczyna się proces starzenia.

Wstrzykniecie wirusa spowodowało, że komórki zaczęły produkcję telomerazy, a myszy poddane eksperymentowi żyły dłużej. I tak życie rocznych gryzoni zostało przedłużone o 1.4, a tych mających 2 lata o 13%. Dodatkowo wszystkie myszki biorące udział w eksperymencie charakteryzowały się sprawniejszym metabolizmem i miały mocniejsze kości oraz ogólnie wypadły lepiej w testach.

Ponadto zwierzątka nie chorowały na nowotwory, chociaż komórki nowotworowe żyją i potrafią się dzielić bez końca dzięki obecności telomerazy. W dalszym ciągu badania będą potwierdzane na innych ssakach, których cykl życia jest dłuższy niż myszy. Odkrycie hiszpańskich naukowców jest istotne i obiecujące gdyż dzięki niemu pojawiła się szansa na zapobieganie chorobom związanym ze starzeniem się organizmu.

Previous article
Strzeż się czerwonego mięsa!
Next article
Jak walczyć z alergią?
About the author