Leczenie

Gorąca herbata z cytryną dobrym lekiem na przeziębienie?

Prawdopodobnie ile osób na świecie, tyle doskonałych i najlepszych przepisów na uporanie się ze stanem grypy i przeziębienia. Każdy ma bowiem swoje „cudowne” sposoby radzenia sobie z tym wirusem, które najprawdopodobniej odziedziczył po swoich dziadkach lub rodzicach. Najczęściej takie metody walki z gorączką, katarem oraz drapiącym gardłem ograniczają się do gorącej herbaty z cytryną i miodem oraz gorącego rosołu.

O ile z tym rosołem może być jeszcze trochę prawdy, to w przypadku rozpuszczania we wrzątku jakichkolwiek witamin nie ma ani trochę racji. Okazuje się bowiem, że często polecany, tradycyjny, domowy lek na przeziębienie w postaci gorącej herbaty z malinami, czy cytryną nie może być skuteczny w walce z wirusem. Wszystkie wartości witaminowe, jakie bez dyskusji są zawarte w tych owocach ulegają całkowitemu zniwelowaniu i wyparowaniu w wyniku kontaktu z wodą o temperaturze wrzenia, lub bliskiej wrzeniu.
Wrzątek zabija witaminy w lekach na przeziębienie

Nie jest bowiem możliwe, aby owoce utrzymały swoje witaminowe właściwości kiedy tak naprawdę zostaną niejako sparzone we wrzątku. W takiej sytuacji pozostaje jedynie odpowiedni smak gorącego napoju, jednak nie należy liczyć na to, że wpłynie on pozytywnie na poprawę stanu zdrowia. Nie oznacza to jednak, że sam pomysł jest niewłaściwy. Otóż herbata, czy gorący napój z miodem, cytryną, bądź malinami ma jak najbardziej sens, w konspekcie leczenia grypy o ile dodawane składniki zostaną dołączone dopiero w momencie kiedy płyn stanie się już jedynie ciepły, nie gorący.

Kiedy wkroimy cytrynę do ciepłej herbaty, wówczas jej wartości witaminowe jak najbardziej zachowają swój pierwotny wymiar i rzeczywiście dostarczą organizmowi potrzebnych suplementów. Warto mieć to na uwadze, ponieważ nie ma zbytnio sensu wierzy w to, że uleczy nas wrzątek o malinowym, czy cytrynowym smaku. Należy również uwzględnić fakt, że witaminy pochodzące bezpośrednio z owoców są niezwykle wartościowe i zdecydowanie bardziej skuteczne niż te zawarte w aptecznych kapsułkach, trzeba je tylko aplikować z rozsądkiem i czekać na szybkie efekty.

Previous article
Awokado w domowym SPA
Next article
Fryzjerstwo i pielęgnacja urody zawodami przyszłości?
About the author