Leczenie

Napoje słodzone cukrem szkodzą męskim sercom

Czy napoje słodzone niskokalorycznymi słodzikami są szkodliwe dla zdrowia Seniora? Jak się okazuje TAK. Według badan przeprowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie (stan Massachusetts, USA) mężczyźni spożywający tego rodzaju napoje 20 razy częściej mają problemy z sercem, aniżeli mężczyźni, którzy wystrzegają się tego rodzaju napojów.

Badanie o nazwie Helath Professionals Follow-Up Study przeprowadzono na grupie mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat. Panowie wykonywali zawody związane z opieką medyczną. Badania trwały, aż 22 lata. W tym okresie uczestnicy eksperymentu co dwa lata wypełniali ankiety dotyczące nawyków żywieniowych i stylu życia. W połowie badania pobrano od panów krew i zaczęto ją analizować ją pod kątem stężenia białka C-reaktywne (CRP), trójglicerydów, cholesterolu, w tym tzw. dobrego cholesterolu (HDL) i jeszcze wielu, wielu innych tłuszczy i kwasów, które są wskaźnikami ryzyka chorób serca.

Wyniki badań były zatrważające. Panowie spożywający napoje słodzone niskokalorycznymi słodzikami mieli znacznie podwyższony poziom trójglicerydów, białka C – reaktywnego, niższe stężenie HDL, aniżeli panowie, którzy nie konsumowali tego rodzaju napojów. Jaki z tego wniosek? Wyciągnijcie sami.

Previous article
GPS Life dla chorych na Alzheimera
Next article
Szczepionka przedłużająca życie chorych na raka o kilka miesięcy
About the author