Leczenie

Rozsądek, a zdrowy rozsądek

Zdrowy rozsądek motywem przewodnim Twojego życia? Wydawałoby się oczywiste, ale tak wielu ludzi o tym w ogóle nie wie i myli zwykły rozsądek ze zdrowym rozsądkiem.

Dlaczego strach jest mocniejszy niż marzenia?

Dziewięćdziesiąt procent problemów, jakimi się stresujesz, nigdy się nie pojawi. To tylko instynkt je narzuca, żeby wywołać u Ciebie gotowość do trzymania maczugi pod ręką. Z pozostałych dziesięciu procent osiem rozwiążesz bez problemu, a pozostałe dwa będą wymagały zasięgnięcia porady specjalisty.

Świat bez przerwy atakuje nas milionem informacji, z których większość jest negatywna. Myślenie zdroworozsądkowe polega na tym, żeby nie dać się wciągnąć w nurt przeciętności, umieć oddzielać ziarno od plew i mieć siebie samego za przewodnika. Każdą sytuację czy wydarzenie możesz interpretować dobrowolnie.

Tak naprawdę to Twoje życie buduje się na tyle z wydarzeń, ile z ich interpretacji. Jeśli interpretujesz świat negatywnie, to żyjesz w negatywnym świecie, jeśli pozytywnie, to w pozytywnym.

Tak naprawdę – życie jest piękne i ludzie są wspaniali. To tylko ewolucja tak ukształtowała nasze charaktery, żeby dać nam szansę przetrwania. A więc nie miej pretensji do tych, którzy wyzwalają w stosunku do Ciebie negatywne emocje. Oni to robią ze strachu. Pamiętaj, że w podtekście każdej krytyki, złości czy nienawiści leży strach narzucony przez instynkt samozachowawczy.

Tak naprawdę nikt celowo nie wyrządza zła. Nawet najgorszy psychopata i morderca chce dobrze, tylko jego system wartości działa inaczej, bo według niego to co robi, jest dobre. Życia nie da się zmienić fizycznym działaniem, tylko mentalnym nastawieniem. W momencie gdy ta zmiana zajdzie u Ciebie, to reszta zmieni się sama.

Czym różni się rozsądek od zdrowego rozsądku?

– Rozsądek to jest to, co robisz z poważną miną. Zdrowy rozsądek to to, co robisz z uśmiechem.

– Rozsądek to przystosowanie się do świata. Zdrowy rozsądek to przystosowanie świata do siebie.

– Rozsądek to uporządkowana wiedza. Zdrowy rozsądek to uporządkowane życie.

– Rozsądek to jest to, co wiesz. Zdrowy rozsądek – to, co chcesz wiedzieć.

Myślenie zdroworozsądkowe to nie nauka podzielona na dziedziny, przedmioty czy semestry, ani coś, co się wkuwa czy praktykuje. Wręcz przeciwnie, to jest coś, co odkrywasz, gdy dasz umysłowi chwilę wytchnienia. Zdrowy rozsądek nie zawsze idzie w parze z intelektem czy logiką.

Jakie są więc zasady zdrowego rozsądku?

– Musisz mieć swój temat i nie wtrącać się w nie swoje sprawy.

– Interpretować świat pozytywnie.

– Przede wszystkim Działać.

– A już na pewno nikomu nie szkodzić.

Jak przy pomocy umysłu sterować emocjami i marzeniami?

Na pewno już wiesz, że aby osiągnąć sukces, trzeba mieć marzenie. Naszym centrum sterowania jest umysł, czyli logika. Ale przy pomocy logiki nie da się postawić celu, czyli znaleźć marzenia. I bardzo dobrze, bo prawdziwy cel to nie ten, który Ty stawiasz, tylko ten który stawia Ciebie. Należy więc uwzględnić trzy elementy:

– stworzyć wokół siebie atmosferę bezpieczeństwa: przestać oglądać dzienniki i słuchać ich, przestać czytać gazety i rozmawiać z ludźmi o problemach.

– Nauczyć się myślenia zdroworozsądkowego, czyli takiego, , które torpeduje myślenie negatywne i wyimaginowane problemy.

– Nauczyć się koncentracji umysłu. Im Twój umysł potrafi dłużej utrzymać koncentrację na określonym temacie, tym bardziej eliminuje instynktownie narzucający się strach i wyzwala się jego moc.

W artykule zaczerpnięto fragmenty z książki Witolda Wójtowicza „Psychologia i 46 zasad zdrowego rozsądku”.

Previous article
Kryzys relacji małżeńskich
Next article
Łysienie rozlane kobiet
About the author