Leczenie

Szczepionka przedłużająca życie chorych na raka o kilka miesięcy

Pojawiła się szansa na przedłużenie życia i choć nowa szczepionka może przedłużyć życie jedynie o kilka miesięcy to i tak jest to ogromny sukces. Połączona z obecnie stosowanym lekiem przeciwnowotworowym jest szansą spowolnienia rozwoju groźnej choroby mózgu jaką jest glejak wielopostaciowy.

Odbyła się już druga faza testów, w której wzięło udział 40 pacjentów mających ten rodzaj nowotworu. Szczepionka została pozyskana poprzez naukę organizmu pacjenta reagowania na komórki z własnego guza. Jest to bardzo skuteczna terapia, ale jednocześnie bardzo droga. Jest ona dopasowana do konkretnego pacjenta. Oprócz nowej terapii pacjenci poddani zostali również dotychczasowemu, standardowemu leczeniu.

W eksperymencie wzięli udział także pacjenci, u których została zastosowana tylko standardowa terapia. Porównując te dwie grupy, okazało się , że chorzy, którzy wzięli udział w eksperymencie żyli blisko 4 miesiące dłużej w porównaniu z osobami, którzy otrzymali tylko standardową terapię. U niektórych udało się nawet wydłużyć życie o cały rok. Nie jest to aż tak dużo, ale wziąwszy pod uwagę fakt, że wyżej wymieniony nowotwór zabija w czasie od 8 do 12 miesięcy, to jest to pewien sukces.

Szczepionkę wytwarza się z materiału pobranego z guza, który zostaje wycięty podczas operacji. Każda szczepionka jest przygotowywana pod konkretnego pacjenta. Gotowy produkt jest podawany w formie zastrzyku. Dla lepszego efektu preparat jest aplikowany kilka razy w roku.

Previous article
Napoje słodzone cukrem szkodzą męskim sercom
Next article
Emeryt i jego przywileje
About the author